Pixelgrafika PhotoShop 5.0 LE programmal

A program funkciói

A program lehetõségeinek bemutatása, a teljesség igénye nélkül: felhasználói felület, képek manipulálása, szerkesztés.

Példa

Egy kiadvány borítójának elkészítésével a program gyakorlati használatának néhány lehetõségét mutatjuk be.

A példa elkészítéséhez használható képek

Az egyetem "K" épületérõl készült feldolgozatlan képek tölthetõk le errõl az oldalról.

PhotoShop Felhasználói Kézikönyv

A program CD-jén található kézikönyv PDF formátumban.

A program funkciói

A felhasználói felület

Eszköztár

A photoshop eszköztára:

Az eszközök mûködése:

Paletták

Ha a használni kívánt eszközt már kiválasztottuk, a palettákon tudjuk a részletesebb beállításokat elvégezni. A paletták láthatóságát a [Window] menübõl vezérelhetjük. Néhány általánosan használható paletta:

Egy fájlt több ablakban is megnyithatunk [View/New View], az egyiket áttekintõként használva a másikban pl. egy kinagyított részleten dolgozhatunk.

A [szóköz] billentyût nyomva tartása mellett mozgathatjuk a képet az ablakban.

A teljes Kép manipulálása

Kép méretének változtatása

A teljes dokumentumot lehet átméretezni ezekkel az eszközökkel.

Színábrázolás

A dokumentum szerkesztés közbeni színmélységét lehet itt meghatározni, a mentésnél megadhatunk a szerkesztésnél alkalmazottól eltérõ színmélységû fájlformátumot is. A színmélység csökkentésével adatvesztés állhat elõ.

A PhotoShop eszközeinek jelentõs része csak RGB módban mûködik, ezért szerkesztés közben csak indokolt esetben alkalmazzunk ennél kisebb színmélységet.

Szerkesztés

Kiválasztás

Nemcsak a kép egészét, hanem egyes részleteit is szerkeszthetjük. A következõ funkciókkal a kép egyes részeinek pontos kiválasztását érhetjük el.

Az [Options] palettán a [Feather] értékének megnövelésével elmosódó szélû kijelöléseket hozhatunk létre.

Transzformációk

Az [Edit/Transform] menüben található menüpontokkal a kép kijelölt részeit átméretezhetjük ([Scale]), elforgathatjuk ([Rotate]) és tükrözhetjük ([Flip...]).

Mivel a transzformációk nagy része pixelképekre alkalmazva adatvesztést okoz, a program az egymás után kiadott utasításokat eltárolja, és a sorozat eredõ transzformációját egy lépésben alkalmazza a képre, minimalizálva ezzel a korlátozott felbontásból eredõ hibákat. Érdemes tehát a [Transform] menü utasításait közvetlenül egymás után kiadni, majd az [ENTER] megnyomásával a transzformációkat egy lépésben végrehajtani.

Fóliakezelés

Egy képen belül több rétegre (ún. fóliára) is lehet rajzolni, elkülönítve ezzel a kép egyes részeit és lehetõvé téve a késõbbi módosításokat. A fóliakezelésre vonatkozó utasítások és beállítások a [Layer] menüben ill. a [Layers] palettán találhatók, és a CAD programokhoz hasonlóan mûködnek.

A fóliákon levõ képrészletek átfedhetik egymást. Egy fólia részben vagy teljesen átlátszó területeket is tartalmazhat, ekkor az alatta levõ fólia pixelei látszanak. A fóliák átlátszóságát többféleképpen határozhatjuk meg:

Szûrõk

A szûrõkkel a legkülönbözõbb hatásokat érhetjük el. A teljesség igénye nélkül néhány gyakrabban használt szûrõ:

A szûrõk általában csak az aktív fólián található pixeleket módosítják.

PÉLDA

A feladat a Budapesti Mûszaki Egyetem épületeit bemutató kiadványsorozat egyik címlapjának elkészítése. egy 768x1024 pixel negyságú "true color" kép készítése

Háttér

A háttér két képbõl áll. A képeket külön fólián helyezzük el, majd telítettségüket és világosságukat csökkentjük. Mindkét háttérképhez az egyik átló irányában világosodó ill. sötétedõ [Eszköztár/Gradient Tool] maszkot rendelünk:

Az így összeálló háttérkép:

A középsõ sávban mindkét kép átlátszó, a képek mögé egy fehér színnel kitöltött fóliát kell helyezni. Ezt a fehér képet akár textúrázhatjuk is, így az átneneti sávban ez a textúra megjelenik.

Fõmotívum: a kerítés részlete

Az eredeti képbõl a [Magic Wand] eszköz segítségével eltávolítjuk az ég világoskék foltjait és a kerítés szükségtelen részeit, a képet átméretezzük (kicsit megnyújtjuk és lekicsinyítjük), majd a képet a készülõ dokumentum egy új fóliájára másoljuk. Az új fóliát kissé átlátszóvá tesszük [Layers paletta/Opacity].

Sötét sáv részletképekkel

Kiválasztjuk a szükséges képeket, kivágjuk a megfelelõ részleteket, majd az így elõálló képeket azonos méretûre (180x180 pixel) méretezzük át. A kis képeket egy-egy fóliára helyezzük, majd ha egymáshoz viszonyított helyzetük megfelelõ, a fóliákat összevonjuk [Layer/Merge...]. A három kis képet tartalmazó fóliát az [Image/Adjust/Hue/Saturation] menüpontban a [Colorize] kapcsoló segítségével alakítjuk monokrómmá. A kis képeket a [Filter/Render/Lightning Effect] szûrõvel lehet megvilágítani.

A fekete sáv létrehozásához egy új fóliára van szükség, amelyen egy téglalapot jelölünk ki, majd azt fekete színnel kitöltjük [Eszköztár/Paint Bucket Tool].

Feliratok

A téglamintás "K" betû elkészítéséhez két fóliára van szükség: az egyikre egy tetszõleges színû betût helyezünk, a másikra pedig egy képbõl kivágott - téglafalat ábrázoló - részletet.

A [Layers/Group with Previous] paranccsal csoportosítjuk a két fóliát: